spravy.sk spravy.sk

Ferrari pracuje na zmene zadnej časti auta
zdroj: TASR-AP

Ferrari pracuje na zmene zadnej časti auta

Tím Ferrari identifikoval hlavné problémy monopostu SF1000 a postupne sa pustil do zlepšovacích prác.

V Maranelle vyvíjajú novú pohonnú jednotku a šéf oddelenia šasi Simone Resta prezradil, že silnú pozornosť venujú v tíme zlepšeniu zadnej časti monopostu.

"Prerobíme zadnú časť auta," prezradil Resta. "Myslíme si, že práve táto oblasť nám ponúka veľký priestor pre zlepšenie a vývoj z pohľadu šasi a aerodynamiky pre rok 2021. Zadná časť bude navyše ovplyvnená zmenou pravidiel. FIA sa totiž snaží redukovať aerodynamické zaťaženie v snahe znížiť nápor na pneumatiky."

"Výsledkom zmeny podvozka bude strata prítlaku. Všetky tímy sa to budú samozrejme snažiť kompenzovať a nájsť efektívne riešenie. Zadná časť auta bude teda pre všetkých dôležitou oblasťou vývoja."

Aj napriek očakávanému progresu v spomínaných dvoch oblastiach však vo Ferrari tušia, že nejaký obrovský skok dopredu sa v roku 2021 očakávať nedá.

"Nepracujeme totiž v oblasti totálnej slobody vývoja. Motor môžeme vyvíjať v zime, no od prvých pretekov bude zamrazený. Potom už na pohonnú jednotku nemôžeme ani siahnuť. V oblasti aerodynamiky je to voľnejšie, no limitujú nás štrukturálne pravidlá. Prirovnal by som to k šatám. Tie môžu zakrývať telo, no konečné vytvarovanie je závislé od tvaru vášho tela. Ak teda ostane štruktúra nosa rovnaká, tak môžeme navrhnúť nové predné krídlo, no stále tam budú isté limity. Všetky tie zamrazenia a obmedzenia komplikujú kreativitu riešení, ktorú by sme chceli využiť v rámci snahy o znižovanie straty na lídrov," dodal Resta.


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac