spravy.sk spravy.sk

Najťažšie zvládnuteľný pilot za safety car? No predsa Hamilton!
zdroj: TASR-AP

Najťažšie zvládnuteľný pilot za safety car? No predsa Hamilton!

Bernd Maylander predstavuje legendu F1. A to aj napriek tomu, že do pretekov zasahuje až vtedy, keď je zle.

Vodič bezpečnostného auta zastáva túto rolu už od roku 2000 a odvtedy strávil na súťažných okruhoch viac ako 700 kôl. Za jeho chrbtom sa tak predstavili mnohé legendy.  A nech mali hocijako rýchle autá, cez jeho Mercedes AMG GT R sa jednoducho dostať nemôžu.

Ktorí piloti však boli počas jazdy za safety car najnepríjemnejší?

"Michael Schumacher bol pomerne pokojný. Pomerne," usmieva sa Maylander. "Valtteri Bottas je v tomto smere cool. Vždy dodržiava rovnakú vzdialenosť. Ani Max Verstappen na mňa príliš netlačí."

"Veľmi pokojne za mnou jazdil aj Nico Rosberg. Ten mal vždy správnu vzdialenosť. Ťažšie je to už so Sebastianom Vettelom, no jednoznačne najťažšie to mám s Lewisom."

safety car
TASR-AP


Maylander priznal, že Hamilton neraz stráca vo svojich spätných zrkadlách. Britský pilot má totiž agresívny spôsobom jazdy za safety car.

"Miestami je to naozaj ťažké. On totiž stále tlačí. Neustále pridáva a brzdí. Jazdí zig-zag. Miestami je na mne doslova nalepený. Nie som si istý, či na mňa tlačí zámerne. Toto je jednoducho jeho jazdecký štýl. Snaží sa udržať pneumatiky v správnej teplote. Miestami ho však strácam v spätných zrkadlách. Raz je totiž na jednej strane, potom na druhej. Dostáva sa mi tak do slepého uhla," posťažoval sa Maylander.

Pilot safety car prezradil aj to, aký je rozdiel medzi jeho rýchlosťou a rýchlosťou auta F1.

"V Portimao mali autá časy tuším 1:17 na kolo. V kvalifikácii dokonca 1:14 či 1:15. Moje najrýchlejšie kolo na nových gumách trvalo 1:58. Ja to prepočítavam na kilometre. Na kilometer strácam na autá F1 približne osem až deväť sekúnd. Je to jednoducho iný svet. Je to ako keby ste porovnávali pekné súkromné lietadlo so stíhačkou. Oba tieto stroje lietajú, ale rozličnou rýchlosťou," dodal jazdec safety car.

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac