spravy.sk spravy.sk

Ferrari mieri do Istanbulu bez veľkých očí i šéfa Binotta
zdroj: TASR-AP

Ferrari mieri do Istanbulu bez veľkých očí i šéfa Binotta

Druhá polovica sezóny ponúka zaujímavú zmes klasických a nových okruhov. Do kalendára pribudli premiérovo Mugello a Portimao, po rokoch sa vrátili Nürburgring a Imola. Už tento víkend sa piloti F1 vrátia na ďalší obľúbený okruh, ktorý sa vytratil z programu sezóny F1.

Reč je o Istanbul Parku, tureckej trati, na ktorej sa naposledy súťažilo pred deviatimi rokmi.

Okruh s dĺžkou 5.338 kilometra ponúka 14 zákrut, pričom niektoré z nich sú mimoriadne atraktívne. Prvá ľavotočivá zákruta pripomína slávnu pasáž z Laguna Seca v USA. Najznámejšiu ôsmu zákrutu pre zmenu porovnávajú s Nordschleife na Nürburgringu. 

Nedeľňajšie preteky potrvajú 58 kôl, čo predstavuje vzdialenosť 309.356 km. Prvé preteky sa tu konali v roku 2005 a ich víťazom sa stal Kimi Räikkonen. Doposiaľ posledným víťazom VC Turecka je Sebastian Vettel z roku 2011. 

Tím Ferrari triumfoval v Istanbule trikrát, pričom vo všetkých prípadoch sa o to postaral Felipe Massa (2006, 2007 a 2008).

Turecké tribúny ponúkajú za normálnych okolností 100 000 sedadiel, no tohtoročné preteky sa uskutočnia za zatvorenými dverami. Štart nedeľňajších pretekov sa uskutoční už o 11:10 nášho času.

"Som veľmi šťastný, že sa po rokoch vraciame do Istanbul Parku. Na tento okruh mám veľa krásnych i horších spomienok. Moja kariéra v F1 v podstate začala práve tu, nakoľko práve na tomto okruhu som s tímom BMW Sauber dosiahol najrýchlejší čas v druhom piatkovom tréningu. Navyše som tu dokázal vyhrať počas posledných tureckých pretekov pred deviatimi rokmi," upozornil Sebastian Vettel. 

Sebastian Vettel
TASR-AP


"Je to veľmi zaujímavý a jazdecky atraktívny okruh. Nachádzajú sa tu prevýšenia a sú to veľmi vzrušujúce úseky. Najviac sa samozrejme hovorí o ôsmej zákrute, ktorá ponúka až tri apexy. Z technického hľadiska je to však celkovo zaujímavá zmes všetkého. Určite si to zamilujú aj piloti, ktorí tu ešte nikdy predtým neboli."

Medzi takých pretekárov patrí aj Charles Leclerc. "Toto budú moje prvé preteky v Istanbule. Sledoval som videá z predošlých pretekov a videl som, že piloti mali spravidla pozitívne komentáre. Trať ponúka pestrosť. Sú tu výškové zmeny a niektoré úžasné zákruty. Teším sa hlavne na osmičku. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa budú na tejto trati správať moderné autá F1. Určite to bude niečo nové pre všetkých."

Športový riaditeľ Scuderie Laurent Mekies upozornil, že príprava na tento okruh je vzhľadom na deväťročnú prestávku veľmi náročná.

"Neboli sme tu od roku 2011, ale máme šťastie, pretože Sebastian tu súťažil už štyrikrát. Pre Charlesa to bude veľká novinka a snažil sa to dohnať na simulátore. Našou úlohou bude každopádne získať v piatok čo najviac dát a pripraviť sa čo možno najlepšie na kvalifikáciu a preteky," rozhovoril sa Mekies.

Mattia Binotto s pilotmi Leclercom a Vettelom
TASR-AP

Samotný charakter trate podľa neho Ferrari príliš nenahráva. "Nebude to pre nás ľahký víkend. Ak si však odmyslíme troch pilotov z čela šampionátu, tak za nimi by to malo byť vyrovnané. Očakávam, že rozdiely medzi bojmi o druhý rad a účasť v Q2 budú minimálne. Našim cieľom je potvrdiť malý progres z posledných pretekov a pokúsiť sa zredukovať stratu v Pohári konštruktérov."

Z pohľadu tímu Ferrari bude zaujímavou zmenou skutočnosť, že šéf stajne Mattia Binotto tentoraz nebude prítomný na okruhu. VC Turecka si pozrie z Maranella.

"Mattia pristupoval ku svojej pozícii vždy inovatívnym spôsobom. Snažil sa vymaniť z vnútra a vnímať veci zo širšej perspektívy. Vždy hľadal také spôsoby, ktoré umožnia najvyššiu efektivitu. Na prvý pohľad je tento postup zvláštny a bude čudné nevidieť ho počas brífingov a na pitwalle. V dnešnej dobe však môžeme využiť pestrú škálu komunikačných prostriedkov a jeho hlas bude stále pri náss. Určite zazneje veľmi nahlas," pridal s úsmevom Mekies.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac