spravy.sk spravy.sk

Safety car už nebude iba Mercedes
zdroj: TASR-AP

Safety car už nebude iba Mercedes

Formula 1 pripravuje zaujímavú novinku. Bezpečnostné auto už nebude iba značky Mercedes. Od budúcej sezóny by sa mala táto značka deliť o svoje povinnosti s Aston Martin.

Nemecký výrobca dodáva bezpečnostné autá pre F1 od roku 1996, pričom momentálne vykonáva túto funkciu model Mercedes-AMG GT R.

Podľa motorsport.com však nová Concordská dohoda otvára dvere aj iným výrobcom. V tejto chvíli to vyzerá tak, že lekárske auto bude aj naďalej dodávať Mercedes, no z pohľadu safety car sa o prácu podelí s Aston Martin. 

Tieto dve značky sa k sebe počas posledného roka výrazne priblížili a nadviazali spoluprácu na technickej i vlastníckej úrovni. Mercedes momentálne vlastní až 20 percent akcií Aston Martin. Súkromný podiel vlastní aj šéf stajne Mercedes F1 Toto Wolff, ktorý je blízkym priateľom najväčšieho akcionára Aston Martin Lawrenca Strolla.

Lewis Hamilton za safety car
TASR-AP

Značka Aston Martin bude mať od budúcej sezóny v F1 vlastný tím, keď prevezme Racing Point. 

Súčasné bezpečnostné auto je najrýchlejším v histórii F1. Poháňa ho štvorlitrový motor V8,  ktorý disponuje 585 konskými silami a môže dosiahnuť rýchlosť 198 míľ za hodinu. Jeho vodičom je 49-ročný Nemec Bernd Maylander. Od roku 2000 vynechal iba jediné preteky. 

Lekárske auto Mercedesu AMG C 63 S šoféruje 40-ročný Juhoafričan Alan van der Merwe. V minulosti bol testovacím pilotom tímu BAR a v roku 2003 získal titul v britskej F3.

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac