spravy.sk spravy.sk

Strana 2/1093 pre kategóriu Pitstop

Ralf oslavuje

Bývalý pretekár F1 Ralf Schumacher dnes oslavuje 45. narodeniny. Všetko najlepšie!

500 míľ Indianapolis aj s divákmi, úrady povolili 50 % z kapacity

Slávne automobilové preteky 500 míľ Indianapolis sa budú môcť uskutočniť v auguste pred bohatou diváckou kulisou. Miestne zdravotnícke úrady povolili usporiadať podujatie pred tribúnami zaplnenými na 50 percent. Na Indianapolis Motor Speedway (IMS) sa pritom za normálnych okolností zmestí až 250.000 divákov, napriek obmedzeniam tak bude môcť preteky sledovať naživo až 125.000 ľudí.
"Sme pripravení hostiť 500 míľ Indianapolis v nedeľu 23. augusta. Budeme limitovať návštevu na približne 50 percent z celkovej kapacity štadióna," uviedol podľa agentúry AP prezident IMS J. Douglas Boles.

Tím IMS spolupracuje s verejnými zdravotnými úradmi pri vypracovaní súboru hygienických predpisov.

Tradičné preteky motoristického seriálu IndyCar sa mali pôvodne konať 24. mája, ale museli ich odložiť pre pandémiu koronavírusu. Podujatie sa tak prvýkrát od roku 1946 neuskutoční cez víkend pred Dňom obetí vojny, ten v USA slávia v posledný májový pondelok.

Mimo Európy má istotu iba Čína

Podľa poradcu Red Bullu má momentálne istotu miesta v kalendári 2020 z krajín mimo Európy jedine Čína. 

"Očakávam, že všetky naplánované európske preteky prebehnú. Okrem nich však zatiaľ máme fixnutú iba Čínu," uviedol Marko.

Kolegovia z NASCAR vyjadrili Wallaceovi podporu pred štartom

Piloti a mechanici automobilového seriálu NASCAR vyjadrili gestom solidarity podporu kolegovi Bubbovi Wallaceovi, v ktorého garáži pred pretekmi v Alabame našli zavesenú slučku. 

Dvadsaťšesťročný Američan je jediný stály pretekár tmavej farby pleti v seriáli. Krátko pred štartom pretekov jeho automobil s číslom 43 kolegovia piloti potlačili až do samého čela. Na "procesii" sa zúčastnili všetci jazdci zo 40-členného štartového poľa, mechanici a ďalší aktéri podujatia, vrátane majiteľa Wallaceovho tímu Richarda Pettyho.

Vedenie NASCAR zakázalo pred dvomi týždňami používanie konfederačných vlajok na okruhoch. Pristúpilo k tomu v súvislosti s protestmi za rasovú rovnosť v USA i na celom svete. Tie prepukli po smrti Georgea Floyda, ktorý zomrel pri zatýkaní v Minneapolise. 

Konfederačné vlajky mnohým Američanom pripomínajú občiansku vojnu v 19. storočí a otrokárstvo. Dosiaľ boli bežným symbolom počas pretekov, najmä v južných štátoch USA, nové pravidlá ich zakázali v akejkoľvek forme na všetkých podujatiach.

McLaren Group prišla o riaditeľa

Investor v tíme McLaren F1 Mansour Ojjeh už nie je riaditeľom tímu. Táto zmena však neovplyvní jeho majetkový podiel v stajni. 

Ojjeh zastával vedúcu rolu od momentu, keď investoval do tímu prostredníctvom svojej spoločnosti TAG Group. TAG prešiel od Williamsu k McLareu po tom, čo prevzal tím Ron Dennis. Ten stratil kontrolu nad McLarenom pred tromi rokmi a následne predal svoj podiel práve Ojjehovi a kráľovskej investičnej spoločnosti Mumtalakat z Bahrajnu.


Formulu E zakončia v Berlíne šiestimi pretekmi

Tohtoročnú sezónu formuly E ukončia v auguste v Berlíne. Na programe je šesť pretekov, všetky sa uskutočnia na letisku Tempelhof, organizátori však plánujú meniť rozostavenie trate. Podujatia budú bez divákov a s maximálnou účasťou 1000 ľudí, všetci podstúpia testovanie na pandémiu koronavírusu. Záver seriálu je naplánovaný na 5.-13. augusta.

Vo formule E stihli pred pandémiou odjazdiť päť pretekov, naposledy 29. februára v Maroku. Na čele poradia je Portugalčan Antonio Felix da Costa, ktorý vedie o 28 bodov. Pôvodne bolo na programe štrnásť podujatí.

F1 získala nového partnera

Formula 1 a nemecká spoločnosť Liqui Moly podpísali trojročný kontrakt, na základe ktorého sa stane ropná spoločnosť oficiálnym sponzorom kráľovskej kategórie motošportu.


Renault a AlphaTauri oznámili testy na Red Bull Ringu a v Imole

Tím Renault potvrdil, že v dňoch 16. a 17. jún absolvuje testy na okruhu Red Bull Ring. 

Pracovať s dva roky starým autom sa chystá aj AlphaTauri. Táto stajňa absolvuje filmovacie dni na okruhu v Imole. Jazdiť tak bude môcť s novým autom, no povolených má iba sto kilometrov, ktoré poslúžia pre sponzorské plnenie v rámci nakrútenia reklamného videa.

Okrem efjednotky odštartuje v Spielbergu aj seriál F2 a F3

V rámci tohtoročnej sezóny F1 sa v ôsmich európskych dejiskách šampionátu uskutočnia aj preteky Formuly 2 a Formuly 3. Prvé sa pôjdu súbežne so štartom efjednotky 5. júla na okruhu Red Bull Ring v rakúskom Spielbergu. V utorok to potvrdilo vedenie F1.

Audi suspendovalo Abta za podvádzanie vo virtuálnych pretekoch

Tím Audi suspendoval svojho jazdca v motoristickom seriáli formula E Daniela Abta. Nemec sa priznal, že vo víkendovej virtuálnej veľkej cene Berlína v skutočnosti nejazdil on, ale pod jeho menom súťažil profesionálny hráč počítačových hier Lorenz Hörzing. Sériu Race at Home pripravil organizátor FE v období pandémie koronavírusu. Abta z pretekov diskvalifikovali a dostal pokutu 10.000 eur.

"Ospravedlnil sa a akceptoval diskvalifikáciu, ale integrita, transparentnosť a neustále dodržiavanie pravidiel sú najvyššie princípy Audi. Neexistujú výnimky, a preto sme sa ho rozhodli s okamžitou platnosťou suspendovať," priniesol stanovisko tímu portál autosport.com. Dvadsaťsedemročný Nemec štartoval za Audi vo všetkých pretekoch FE od premiéry šampionátu v roku 2014.

Ecclestone o príchode Vettela do Mercedesu: "Nevidím žiadny problém"

Bývalý šéf formuly 1 Bernie Ecclestone uviedol, že Mercedes nebude mať žiadne problémy, ak budú v tíme Lewis Hamilton aj Sebastian Vettel. Vettel po tejto sezóne opustí tím Ferrari a médiá špekulujú, že by jeho ďalším pôsobiskom mohol byť práve nemecký tím. 

"Títo dvaja spolu veľmi dobre vychádzajú. Nevidím žiadne problémy s ich egom. Obaja sú vynikajúci jazdci a bolo by to skvelé pre taký vynikajúci tím. Hamilton nebude mať obavy z boja s Vettelom a som si istý, že Sebastian sa bude tešiť na konfrontáciu s Lewisom," uviedol Ecclestone pre portál grandpx.news. Vettel opustí Ferrari na konci sezóny 2020, v "Scuderii" ho nahradí Carlos Sainz.

V USA sa opäť rozbehol seriál Nascar

V USA sa po desaťtýždňovej prestávke, ktorú si vynútila pandémia nového koronavírusu, opäť rozbehol motoristický seriál Nascar. V nedeľu súťažilo na ovále v Darlingtone v Južnej Karolíne štyridsať automobilov. Vedenie Nascar prijalo pred pretekmi bezpečnostné a hygienické opatrenia. 

V areáli mohlo byť maximálne 900 ľudí, ktorým merali teplotu, nepoužívali sa však testy na ochorenie COVID-19. Pre seriál bol reštart veľmi dôležitý, hrozil mu bankrot. V nasledujúcich jedenástich dňoch sa uskutoční sedem pretekov v Severnej a Južnej Karolíne, do 21. júna je na programe dvadsať podujatí. 

VC Singapuru sa v tomto roku zrejme neuskutoční

Veľká cena Singapuru seriálu MS F1, ktorá je naplánovaná na 20. septembra, sa v tomto roku zrejme neuskutoční. Miestni organizátori uviedli, že si nevedia predstaviť usporiadať preteky bez prítomnosti divákov. Vlaňajšie zápolenia na singapurskom mestskom okruhu Marina Bay sledovalo počas troch dní 268.000 fanúšikov. Až štyridsať percent divákov tvorili zahraniční návštevníci.

Vedenie seriálu rokuje s Nemcami o možnosti zorganizovať VC Hockenheimu

Vedenie F1 rokuje s nemeckými organizátormi o tom, akým spôsobom by bolo možné zorganizovať v lete Veľkú cenu na okruhu v Hockenheime. Tá pritom ani nebola v pôvodnom kalendári pre túto sezónu. Podľa zdroja agentúry DPA je v pláne ďalšie stretnutie zainteresovaných, pričom rokovania ešte nedospeli do štádia o otázkach financií. 

Uvažuje sa o termíne 26. júla alebo 2. augusta. Prvých desať veľkých cien museli pre pandémiu koronavírusu zrušiť alebo odložiť. Seriál MS F1 stále nemá definitívny kalendár pre túto sezónu, plánuje sa odjazdiť 15 až 18 pretekov. 

Otvoriť by ju mali v Rakúsku, kde by sa malo súťažiť 5. a potom aj 12. júla pred prázdnym hľadiskom. Následne by sa mali preteky presunúť do Silverstone. Preteky sú tam naplánované na 19. a 26. júla.

Tím Ferrari vyvinul nový ventilátor na pomoc pacientom s koronavírusom

Tím Ferrari vyvinul ventilátor na pomoc pacientom s novým koronavírusom. V spolupráci s Talianskym technologickým inštitútom mu to trvalo iba päť týždňov, podľa stanoviska tímu sa dá nový typ vyrobiť z ľahko dostupných materiálov a lacnejšie než klasické ventilátory.  

"Ochorenie COVID-19 je výzva, s ktorou sme sa chceli vyrovnať. Ventilátor s kódovým označením FI5 zhmotňuje všetko, čo sme ako tím F1 mohli priniesť. Dokazuje, v čom je naša Scuderia špeciálna - v zápale pre danú vec, kreativite a snahe zlepšovať sa," citovala šéfa Ferrari Mattiu Binotta agentúra SID

Straty za prvé tri mesiace v roku 2020 sa vyšplhali na 137 miliónov dolárov

Formula 1 zaznamenala v úvode tohto roka pre pandémiu koronavírusu stratu 137 miliónov dolárov. Podľa informácií portálu autosport.com sa táto strata vygenerovala za mesiace január až marec. F1 dokázala počas prvého štvrťroka znížiť svoje prevádzkové náklady z 52 na 43 miliónov dolárov, ale peniaze jej chýbajú najmä za televízne prenosy. Keďže sa v prvom polroku 2020 neuskutočnia žiadne preteky, strata bude narastať. 

Najväčšie náklady vznikli v prvom štvrťroku, keď sa očakával štart novej sezóny. Sú v nich zarátané náklady na dopravu, cestovné a technické náklady súvisiace s Veľkou cenou Austrálie, ktorú zrušili dva dni pred jej plánovaným konaním.

Verstappen sa teší na začiatok sezóny na domácom okruhu svojho tímu

Max Verstappen sa už teší na úvodné podujatie sezóny, ktorým by mala byť Veľká cena Rakúska. Okruh v Spielbergu je domovský pre jeho stajňu Red Bull a začiatkom júla by sa tam mohli odjazdiť až dvoje pretekov. Prvých desať Veľkých cien seriálu majstrovstiev sveta museli pre pandémiu koronavírusu zrušiť, alebo odložiť.

"Vždy tam rád jazdím. Je vždy niečo mimoriadne vidieť tam množstvo fanúšikov v oranžovom. Samozrejme, teraz je oveľa dôležitejšie, aby sa šampionát vôbec konal," povedal v pondelok v rozhovore pre ServusTV tretí muž celkového poradia v uplynulom ročníku.

Zomrel bývalý americký pretekár Bob Lazier, mal koronavírus

Niekdajší americký automobilový pretekár Bob Lazier zomrel vo veku 81 rokov. Podľahol komplikáciám z koronavírusového ochorenia COVID-19. V nedeľu o tom informoval portál motorsport.com. 

Laziera v roku 1981 vyhlásili za nováčika roka vo vtedajšom seriáli severoamerických formúl CART Indycar Series. Jeho syn Buddy Lazier triumfoval v roku 1996 v slávnych pretekoch 500 míľ Indianapolis.

Veľká cena Francúzska nebude môcť byť v júni

Veľká cena Francúzska F1 sa nebude môcť uskutočniť v plánovanom termíne 28. júna. Dôvodom je rozhodnutie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona predĺžiť celoštátnu karanténu. Z kalendára motoristického seriálu majstrovstiev sveta už vypadlo deväť podujatí. Podľa najnovšieho scenára by mohla sezóna odštartovať Veľkou cenou Rakúska 5. júla, o dva týždne neskôr sa má jazdiť v Anglicku. Správu zverejnila agentúra SAD.

Tím Haas skrátil úväzky zamestnancom, manažmentu a jadzcom znížili plat

Americký tím formuly 1 v dôsledku koronavírusovej krízy skrátil úväzky viacerým zamestnancom. Opatrenia sa týka najmä personálu z Veľkej Británie, členom manažmentu znížil platy. Časti príjmu sa vzdali aj pretekári Romain Grosjean a Kevin Magnussen.

F1 rozviazala kontrakt s kameramanmi

Pretrvávajúca neistota v seriáli F1 si vyžiadala ďalšie obete. O svoje živobytie nateraz prišli kameramani pretekov Formuly 1. Niektoré kontrakty neboli predĺžení, iné zrušené. Obnovené budú až v prípade potvrdenia pokračovania sezóny.

Na stránke sme už sme publikovali informácie o ďalších plánoch reštriktívnych opatrení FIA a F1. Na stole by malo byť zníženie rozpočtového stropu alebo predĺženie uzávierky tovární na dobu dlhšiu, než 21 dní.

Prišla k nám informácia, že formuloví nadšenci pripravujú spustenie nového webu o F1, ktorý by sa mal volať f1online.sk. Takéto aktivity vždy radi podporíme.