spravy.sk spravy.sk

Strana 4/1094 pre kategóriu Pitstop

V USA sa opäť rozbehol seriál Nascar

V USA sa po desaťtýždňovej prestávke, ktorú si vynútila pandémia nového koronavírusu, opäť rozbehol motoristický seriál Nascar. V nedeľu súťažilo na ovále v Darlingtone v Južnej Karolíne štyridsať automobilov. Vedenie Nascar prijalo pred pretekmi bezpečnostné a hygienické opatrenia. 

V areáli mohlo byť maximálne 900 ľudí, ktorým merali teplotu, nepoužívali sa však testy na ochorenie COVID-19. Pre seriál bol reštart veľmi dôležitý, hrozil mu bankrot. V nasledujúcich jedenástich dňoch sa uskutoční sedem pretekov v Severnej a Južnej Karolíne, do 21. júna je na programe dvadsať podujatí. 

VC Singapuru sa v tomto roku zrejme neuskutoční

Veľká cena Singapuru seriálu MS F1, ktorá je naplánovaná na 20. septembra, sa v tomto roku zrejme neuskutoční. Miestni organizátori uviedli, že si nevedia predstaviť usporiadať preteky bez prítomnosti divákov. Vlaňajšie zápolenia na singapurskom mestskom okruhu Marina Bay sledovalo počas troch dní 268.000 fanúšikov. Až štyridsať percent divákov tvorili zahraniční návštevníci.

Vedenie seriálu rokuje s Nemcami o možnosti zorganizovať VC Hockenheimu

Vedenie F1 rokuje s nemeckými organizátormi o tom, akým spôsobom by bolo možné zorganizovať v lete Veľkú cenu na okruhu v Hockenheime. Tá pritom ani nebola v pôvodnom kalendári pre túto sezónu. Podľa zdroja agentúry DPA je v pláne ďalšie stretnutie zainteresovaných, pričom rokovania ešte nedospeli do štádia o otázkach financií. 

Uvažuje sa o termíne 26. júla alebo 2. augusta. Prvých desať veľkých cien museli pre pandémiu koronavírusu zrušiť alebo odložiť. Seriál MS F1 stále nemá definitívny kalendár pre túto sezónu, plánuje sa odjazdiť 15 až 18 pretekov. 

Otvoriť by ju mali v Rakúsku, kde by sa malo súťažiť 5. a potom aj 12. júla pred prázdnym hľadiskom. Následne by sa mali preteky presunúť do Silverstone. Preteky sú tam naplánované na 19. a 26. júla.

Tím Ferrari vyvinul nový ventilátor na pomoc pacientom s koronavírusom

Tím Ferrari vyvinul ventilátor na pomoc pacientom s novým koronavírusom. V spolupráci s Talianskym technologickým inštitútom mu to trvalo iba päť týždňov, podľa stanoviska tímu sa dá nový typ vyrobiť z ľahko dostupných materiálov a lacnejšie než klasické ventilátory.  

"Ochorenie COVID-19 je výzva, s ktorou sme sa chceli vyrovnať. Ventilátor s kódovým označením FI5 zhmotňuje všetko, čo sme ako tím F1 mohli priniesť. Dokazuje, v čom je naša Scuderia špeciálna - v zápale pre danú vec, kreativite a snahe zlepšovať sa," citovala šéfa Ferrari Mattiu Binotta agentúra SID

Straty za prvé tri mesiace v roku 2020 sa vyšplhali na 137 miliónov dolárov

Formula 1 zaznamenala v úvode tohto roka pre pandémiu koronavírusu stratu 137 miliónov dolárov. Podľa informácií portálu autosport.com sa táto strata vygenerovala za mesiace január až marec. F1 dokázala počas prvého štvrťroka znížiť svoje prevádzkové náklady z 52 na 43 miliónov dolárov, ale peniaze jej chýbajú najmä za televízne prenosy. Keďže sa v prvom polroku 2020 neuskutočnia žiadne preteky, strata bude narastať. 

Najväčšie náklady vznikli v prvom štvrťroku, keď sa očakával štart novej sezóny. Sú v nich zarátané náklady na dopravu, cestovné a technické náklady súvisiace s Veľkou cenou Austrálie, ktorú zrušili dva dni pred jej plánovaným konaním.

Verstappen sa teší na začiatok sezóny na domácom okruhu svojho tímu

Max Verstappen sa už teší na úvodné podujatie sezóny, ktorým by mala byť Veľká cena Rakúska. Okruh v Spielbergu je domovský pre jeho stajňu Red Bull a začiatkom júla by sa tam mohli odjazdiť až dvoje pretekov. Prvých desať Veľkých cien seriálu majstrovstiev sveta museli pre pandémiu koronavírusu zrušiť, alebo odložiť.

"Vždy tam rád jazdím. Je vždy niečo mimoriadne vidieť tam množstvo fanúšikov v oranžovom. Samozrejme, teraz je oveľa dôležitejšie, aby sa šampionát vôbec konal," povedal v pondelok v rozhovore pre ServusTV tretí muž celkového poradia v uplynulom ročníku.

Zomrel bývalý americký pretekár Bob Lazier, mal koronavírus

Niekdajší americký automobilový pretekár Bob Lazier zomrel vo veku 81 rokov. Podľahol komplikáciám z koronavírusového ochorenia COVID-19. V nedeľu o tom informoval portál motorsport.com. 

Laziera v roku 1981 vyhlásili za nováčika roka vo vtedajšom seriáli severoamerických formúl CART Indycar Series. Jeho syn Buddy Lazier triumfoval v roku 1996 v slávnych pretekoch 500 míľ Indianapolis.

Veľká cena Francúzska nebude môcť byť v júni

Veľká cena Francúzska F1 sa nebude môcť uskutočniť v plánovanom termíne 28. júna. Dôvodom je rozhodnutie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona predĺžiť celoštátnu karanténu. Z kalendára motoristického seriálu majstrovstiev sveta už vypadlo deväť podujatí. Podľa najnovšieho scenára by mohla sezóna odštartovať Veľkou cenou Rakúska 5. júla, o dva týždne neskôr sa má jazdiť v Anglicku. Správu zverejnila agentúra SAD.

Tím Haas skrátil úväzky zamestnancom, manažmentu a jadzcom znížili plat

Americký tím formuly 1 v dôsledku koronavírusovej krízy skrátil úväzky viacerým zamestnancom. Opatrenia sa týka najmä personálu z Veľkej Británie, členom manažmentu znížil platy. Časti príjmu sa vzdali aj pretekári Romain Grosjean a Kevin Magnussen.

F1 rozviazala kontrakt s kameramanmi

Pretrvávajúca neistota v seriáli F1 si vyžiadala ďalšie obete. O svoje živobytie nateraz prišli kameramani pretekov Formuly 1. Niektoré kontrakty neboli predĺžení, iné zrušené. Obnovené budú až v prípade potvrdenia pokračovania sezóny.

Na stránke sme už sme publikovali informácie o ďalších plánoch reštriktívnych opatrení FIA a F1. Na stole by malo byť zníženie rozpočtového stropu alebo predĺženie uzávierky tovární na dobu dlhšiu, než 21 dní.

Prišla k nám informácia, že formuloví nadšenci pripravujú spustenie nového webu o F1, ktorý by sa mal volať f1online.sk. Takéto aktivity vždy radi podporíme.

Carlos Sainz vyzdvihol svoj tím McLaren a tzv. "Project Pitlane" v boji proti Covid-19.

Charles Leclerc si zaspomínal na svoju prvú pole position vo Formule 1. Stalo sa tak minulý rok počas víkendu v Bahrajne.

Testovací jazdec Williams Roy Nissany a jeho kvalitná hra na klavír.

Toto Wolff odmieta, že by opúšťal Mercedes a ujal sa vedenia Aston Martinu.

Narodeniny dnes oslavuje Marc Gené.

Pred piatimi rokmi vyhral Sebastian Vettel svoju prvú veľkú cenu vo farbách Ferrari.

Dnes o 16:00 bude na oficiálnych kanáloch Formuly 1 vysielaná repríza VC Bahrajnu 2014.

Ďalšou "obeťou" koronavírusu je Indy 500. Slávne preteky boli presunuté na august.